Նոյեմբերի 22-ին Մոնտեվիդեոյում՝ Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության Գլխավոր Ասամբլեայում, ՈւԱՀ պաշտոնական այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Խերման Կարդոսոյի հետ:
Ողջունելով ԱԺ նախագահին` Խերման Կարդոսոն նշեց, որ Ուրուգվայը կարեւոր նշանակություն է տալիս Հայաստանի հետ բազմակողմ հարաբերությունների զարգացմանը: Նրա համոզմամբ միջխորհրդարանական համագործակցությունը մեծ դերակատարություն ունի միջպետական հարաբերությունների զարգացման եւ խորացման գործում, եւ նման այցերը նպաստում են երկու երկրների բարեկամության ամրապնդմանը:
Հովիկ Աբրահամյանը նույնպես կարեւորեց երկկողմ համագործակցության խորացումը տարբեր ուղղություններով եւ երկու խորհրդարանների համագործակցությունը տարբեր ձեւաչափերով: Նա անհրաժեշտ համարեց երկու երկրների միջեւ ձեւավորված իրավական դաշտի արդիականացումը եւ ընդլայնումը, որը պարարտ հող կստեղծի տարբեր ոլորտներում, հատկապես առեւտրատնտեսական բնագավառում ակտիվ համագործակցության համար:
Զրուցակիցները կարեւոր համարեցին միջխորհրդարանական կապերի հետագա զարգացումը, բարեկամական խմբերի համագործակցությունը: Անդրադարձ կատարվեց տարածաշրջանային խնդիրներին, ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացին: Կողմերը շեշտեցին, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորումը այլընտրանք չունի: «Այսօր Հարավային Կովկասում ստեղծված փխրուն անվտանգության պահպանման անհրաժեշտության պարագայում առավել գիտակցված պետք է լինի միջազգային հանրության կողմից տարածաշրջանի երկրների հանդեպ հավասարակշիռ եւ անկողմնակալ դիրքորոշման կենսական նշանակությունը: Իսկ Ուրուգվայի՝ որպես բարեկամ երկրի սկզբունքային եւ արդարացի մոտեցումը հակամարտության խաղաղ կարգավորման հանդեպ կարող է էական դերակատարություն ունենալ միջազգային ասպարեզում»,- ասաց ԱԺ նախագահը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս: Հովիկ Աբրահամյանը Խերման Կարդոսոյին պաշտոնական այցով հրավիրեց Հայաստան:

22 ноября в Монтевидео Председатель НС РА О.Абраамян в рамках официального визита встретился в Генеральной Ассамблее с председателем Палаты представителей Восточной Республики Уругвай Х.Кардосо.
Приветствуя Председателя НС, Х.Кардосо отметил, что Уругвай придает важное значение развитию разносторонних отношений с Арменией. Он убежден, что межпарламентское сотрудничество играет значительную роль в деле развития и углубления межгосударственных отношений и подобные визиты содействуют укреплению дружбы между двумя странами.
О.Абраамян также подчеркнул важность углубления двустороннего сотрудничества во многих направлениях и взаимодействия обоих парламентов в различных форматах. Он счел необходимым совершенствование и расширение сформировавшегося между двумя странами правового поля, которое создаст благодатную почву в различных областях, особенно для активного сотрудничества в торгово-экономической сфере.
Собеседники сочли важным дальнейшее развитие межпарламентских связей, сотрудничество групп дружбы. Затронуты были региональные проблемы, урегулирование Нагорно-Карабахского конфликта, процесс международного признания Геноцида армян. Стороны подчеркнули, что мирное урегулирование НК-проблемы не имеет альтернативы. “Сегодня, в условиях необходимости сохранения создавшейся на Южном Кавказе хрупкой безопасности, максимально осознанным со стороны мирового сообщества должно быть жизненно важное значение взвешенной и беспристрастной позиции к странам региона. А принципиальный и справедливый подход Уругвая, как дружественной страны, к мирному урегулированию конфликта может сыграть существенную роль на международной арене”, - отметил Председатель НС.
В ходе встречи обсуждены были также другие вопросы, представляющие взаимный интерес. О.Абраамян пригласил Х.Кардосо в Армению с официальным визитом.